Тварини

Твари́ни (лат. Animalia або Metazoa) — царство переважно багатоклітинних еукаріотичних (ядерних) організмів, однією з найголовніших ознак якого є гетеротрофність (тобто, споживання готових органічних речовин) та здатність активно рухатись. Однак тварини не завжди ведуть активний спосіб життя і є гетеротрофами. У клітинах тварин (як і інших еукаріотів) міститься сформоване ядро. До тварин належать ссавціптахирибикомахипавукоподібнімолюскиморські зіркичерви тощо. До царства тварин не належать рослини та гриби — теж великі (але не єдині) царства еукаріотів.
Тварини належать до еукаріотів (у клітинах є ядра). Класичними ознаками тварин вважаються: гетеротрофність (харчування готовими органічними сполуками) та здатність активно пересуватися. Втім, існує чимало тварин, що ведуть нерухомий спосіб життя, а гетеротрофність властива також грибам і деяким рослинам-паразитам.
У побуті під словом «тварини» часто розуміють лише чотириногих наземних хребетних (ссавціплазуни та земноводні). У науці за терміном «тварини» (Animalia) закріплено ширше значення (див. вище). Тому кажуть, що до тварин, крім ссавців, належить багато інших організмів: рибиптахикомахипавукоподібнімолюскиморські зірки, всілякі черв'яки і тощо. Людина теж належить до царства тварин, але традиційно розглядається окремо — навіть професійні біологи вживають звороти «тварини і людина» чи «тварини, включаючи людину».
При цьому раніше до цього царства відносили багатьох гетеротрофних найпростіших і ділили тварин на підцарства: одноклітинні Protozoa і багатоклітинні Metazoa. Зараз назва «тварини» в таксономічному сенсі закріпилося за багатоклітинними. В такому розумінні тварини як таксон мають певніші ознаки — для них характерні оогамія, багатотканинна будова, наявність як мінімум двох зародкових листків, стадій бластули і гаструли в зародковому розвитку. У переважної більшості тварин є м'язи і нерви (за винятком губок, пластинчастих, мезозоїв, кнідоспоридій, які, можливо, їх втратили).
У той же час у науці термін «тварини» іноді пропонується використовувати в ще ширшому значенні, маючи на увазі під тваринами не таксон, а тип організації — життєву форму, засновану на рухливості, гетеротрофності і голозойному живлення:
  1. Особливості
  2. Походження
  3. Походження Metazo
  4. Дослідження
  5. Класифікація
  6. Альтернативні варіанти класифікації
  7. Кількість видів
    • Поширення
    • Значення
    • Див. також
    • Примітки
    • Джерела
    • Посилання

      Особливості

      Характерні особливості тварин:
      Вважається, що тварини походять від одноклітинних джгутикових, а їх найближчі відомі живі родичі — це хоанофлагеляти, комірцеві жгутиконосці, морфологічно подібні до хоаноцитів деяких губок. Молекулярні дослідження визначили місце тварин в надгрупі Opisthokonta, куди також включають хоанофлагелят, справжні гриби і невелику кількість паразитичних найпростіших. Назва Opisthokonta означає заднє розташування джгутика в рухомій клітині (як у сперматозоїдів більшості тварин), тоді як інші еукаріоти здебільшого мають передній джгутик.
      Перші викопні рештки тварин належать до кінця докембрію (близько 610 мільйонів років тому). Вони відомі як едіакарська або вендська фауна. Однак їх складно зіставити з пізнішими викопними. Вони могли бути попередниками сучасних груп тварин, незалежними групами або взагалі не тваринами. Найвідоміші типи тварин більш-менш одночасно з'являються під час кембрійського періоду, близько 542 мільйонів років тому. Ця подія, названа кембрійським вибухом, була викликана або швидкою дивергенцією тварин, або такою зміною умов, яка зробила можливим скам'яніння решток. Однак деякі палеонтологи і геологи припускають, що тварини з'явилися значно раніше, ніж вважалося раніше, можливо, навіть близько мільярда років тому[джерело?].
      На початку тонійського періоду близько 1 мільярда років тому, відзначено скорочення різноманітності строматолітів, що може свідчити про появу нових тварин протягом цього часу. Крім того, сліди скам'янілостей, що належать до цього ж періоду, такі як відбитки й нори, можуть свідчити про наявність хробаків великих розмірів (близько 5 мм завширшки), побудованих як земляні хробаки[1]. Проте дуже схожі відбитки створюються сьогодні велетенськими одноклітинними найпростішими Gromia sphaerica, і це ставить під сумнів подальше тлумачення таких відбитків як доказ ранньої еволюції тварин[2][3].

      Дослідження

      Докладніше: Зоологія
      Зоологія — наука, що вивчає світ тварин та їх взаємозв'язки з навколишнім середовищем. Зоологія являє собою цілу систему наукових дисциплін, кожна з яких має своє завдання і свої об'єкти дослідження. Протозоологія вивчає одноклітинних тварингельмінтологія — паразитичних червівкарцинологія — ракоподібнихарахнологія — павукоподібнихентомологія — комахмалакологія — молюсківіхтіологія — риббатрахологія — земноводнихгерпетологія — плазуніворнітологія — птахівмамаліологія — ссавців. Сукупність тварин тієї чи іншої території вивчає фауністикаМорфологія вивчає будову, форму тіла тварин і закономірності формоутворення окремих органів; включає анатоміюембріологіюгістологіюцитологію. Умови існування тварин і їхні взаємовідносини з навколишнім середовищем вивчає екологія, поведінку тварин у порівняльному та еволюційному плані — етологія, закономірності поширення їх на земній кулі — зоогеографія, явища мінливості і спадковості — генетика тварин.
      Методи вивчення тваринних організмів:
      Результати дослідів обробляють за допомогою математично-статистичного аналізу.

      Класифікація


      Система родинних стосунків основних груп тварин за морфологічними (ліворуч) і генетичними (праворуч) даними (за: Загороднюк, Головачов, 2005; за даними Adoutte A., Balavoine G., Lartillot N. et al., 2000)[4]
      Докладніше: Систематика тварин
      На сьогодні на Землі налічується майже 45 тисяч хребетних і 5-8 мільйонів видів безхребетних тварин, із яких описано тільки 1,5 млн видів.

      Альтернативні варіанти класифікації

      Класифікація царства тварин не є усталеною й існує безліч варіантів.
      Іноді до тварин відносять найпростіших на підставі того, що вони (у більшості) є гетеротрофними організмами, які активно пересуваються. Але з іншого боку, найпростіші часто в не меншій мірі мають ознаки рослин і займають в деякому сенсі проміжне положення між тваринами і рослинами. Тому їх також виділяють в окреме царство (або розподіляють між кількома царствами). В деяких класифікаціях виділялося підцарство Агнотозої, що включає плакозоївортонектид і діціємід.
      Крім того, кількість і склад типів піддаються різним змінам. Ось лише деякі варіації на тему типів.

      Кількість видів

      ГрупаЗображенняПідгрупаКількість
      описаних видів[5]
      ХребетніCarassius wild golden fish 2013 G1.jpgРиби32 900
      Lithobates pipiens.jpgАмфібії7302
      Florida Box Turtle Digon3.jpgРептилії10 038
      Secretary bird (Sagittarius serpentarius) 2.jpgПтахи10 425
      Squirrel (PSF).pngСсавці5513
      Разом: 66 178
      БезхребетніEuropean wasp white bg02.jpgКомахи1 000 000
      Grapevinesnail 01.jpgМолюски85 000
      J J Wild Pseudocarcinus cropped.jpgРакоподібні47 000
      FFS Table bottom.jpgКорали2000
      Spider.svgПавукоподібні102 248
      Velvet worm.jpgПервиннотрахейні165
      Carcinoscorpius rotundicauda (mangrove horseshoe crab).jpgМечохвости4
      Інші68 658
      Разом: 1 305 075
      Разом: 1 371 253

      Поширення[ред. • ред.

      Тварини заселили різноманітні середовища існування на планеті Земля: воду, ґрунт, земну поверхню, повітря, а також інші організми і є їх паразитами або симбіонтами.

      Значення

      Тварини виконують різноманітні ролі в природі та житті людини:

    Комментариев нет:

    Отправить комментарий